http://www.mirtrak.com/wp-content/uploads/2013/02/faq.pngDlaczego trzeba i powinno się oznakować zwierzęta?

– Zabezpieczenie przed oszustwem i manipulacją
– Dowód własności i pochodzenia
– Zaufanie co do wiarygodności hodowli
– Chip wymagany w przypadku podróży zagranicznych
– Identyfikacja zaginionych, osamotnionych, skradzionych i maltretowanych zwierząt

Gdzie wstrzykiwany jest transponder?

Transponder jest łatwy w obsłudze i zabieg nie wymaga znieczulenia. Nacięcie igłą o specjalnym ostrzu zapewnia prawie bezbolesne wstrzyknięcie. Dożywotnio wszczepiony transponder nie szkodzi zwierzęciu i jego kod można zawsze łatwo i szybko odczytać.
Bardzo ważne: Zanim transponder zostanie wszczepiony sprawdź, czy przypadkiem zwierzę nie posiada już takiego chipu.

Uwaga: Przed wstrzyknięciem transpondera należy zdezynfekować miejsce, w którym nastąpi nakłucie.

Transponder wstrzykiwany jest w następujących miejscach: – Pies: szyja, lewa strona, podskórnie
– Kot: szyja, lewa strona, podskórnie
– Fretka: szyja, lewa strona, podskórnie
– Żółw: tylna noga, lewa strona, podskórnie
– Koń: szyja, lewa strona (środek), domięśniowo
– Ptak: mięsień piersiowy, lewa strona, domięśniowo, po środku

Po wszczepieniu transpondera należy odczytać jeszcze raz jego kod w celu kontroli. Załączone etykiety przeznaczone są dla różnych dokumentów, np. do książeczki szczepień, rodowodu lub formularza do rejestracji zwierzęcia w centralnej bazie danych.

Jak mogę zarejestrować mojego zwierzaka?

Przy zakupie mikrochipu w Tierchip Dasmann jest on najpierw rejestrowany w naszej firmowej bazie danych. Tym samym możemy kontrolować każdy chip z osobna. Gwarantujemy wysoką jakość naszych produktów i najwyższe bezpieczeństwo nadawania numerów.
W celu zapewnienia na skalę światową powrotu zwierząt do swoich właścicieli, zwracamy uwagę na to, iż należy zarejestrować numer chip w centralnej bazie danych. Wyłącznie właściciele zwierząt mogą zarejestrować numer chip w centralnej bazie danych.

Bezpieczeństwo Twojego zwierzaka w Twoich rękach!
Zanim zaczniesz szukać zarejestruj się!

Dzięki oznakowaniu i rejestracji Twojego zwierzęcia poprzez wszczepienie mu transpondera zgodnego z normą ISO, możesz mieć pewność, że Twój pupil w przypadku zaginięcia powróci do Ciebie ponownie.
Do każdego transpondera dołączamy również kartę identyfikacji zwierzęcia. Karta ta umożliwia właścicielowi zwierzaka szybką, łatwą i bezpłatną rejestrację w TASSO e.V. poprzez naszą stronę internetową.

Czy mikrochip może zaszkodzić zdrowiu mojego zwierzaka?

Nie, normalnie wszczepiony chip jest nieaktywny, tzn. nie emituje promieniowania. Tylko na skutek wysyłanych przez czytnik niskiej częstotliwości fal, transponder uaktywnia się na moment i przesyła 15-cyfrowy numer kodu.

Czy u mojego zwierzaka może wystąpić reakcja alergiczna na chip?

Nie. Mikrochip jest zamknięty w powłoce bioszkła o grubości 2mm, powłoka ta nie jest odczuwalna jako ciało obce. Wszczepienie chipu pod skórę jest tak proste jak wykonanie szczepienia.

Czy są różnego rodzaju chipy dla różnych gatunków zwierząt?

Tak, są różne rodzaje, np. u psów, kotów i fretek zazwyczaj znajdują zastosowanie chipy o wymiarze 12x2mm. Następnie są dostępne transpondery o wymiarze 1,4 x 8,5 mm. Ten mały transponder stosuje się w przypadku zwierząt mających mniej niż 2 kg. Uwaga! Te transpondery mają mniejszy zakres do odczytu!

Jakie zwierzęta należy oznakować?

W zasadzie wszystkie zwierzęta mogą być zachipowane. Jednak miejsce wszczepienia chipu na ciele zwierzęcia nie jest u każdego jednakowe, to zależy od budowy anatomicznej danego gatunku. Generalnie od 2010r. jest wymagane zachipowanie psów, kotów, fretek w przypadku podróży zagranicznych.

Czym jest transponder?

Mikroprocesor, transponder, również zwany tagiem jest elektronicznym systemem do automatycznego wykrywania/ rozpoznawania zwierząt. Wymiar transpondera to 2 x 12 mm. Przyjazna dla ciała zwierzęcia powłoka szklana zawiera cewkę antenową jak również nieaktywny chip z zapisanym numerem identyfikacyjnym. Na całym świecie każde zwierzę otrzymuje swój unikalny numer identyfikacyjny, który składa się z 3-cyfrowego kodu kraju lub producenta i 12-cyfrowego kodu identyfikacyjnego. Kod kraju (np. 276 dla Niemiec) umożliwia stwierdzenie kraju pochodzenia. Zamiast kodu przypisanego do danego kraju stosuje się również kod producenta (np. ** 934 ** dla Tierchip Dasmann).

Czy znakowanie zwierząt poprzez wszczepienie mikrochipu niebezpieczne?

Nie, zabieg wszczepienia chipu jest łatwy, przebiega szybko i bezboleśnie. Tak jak w przypadku szczepienia znieczulenie nie jest wymagane. Mikrochip nie może przedostać się i „powędrować“ do krwiobiegu. Dzięki powłoce bioszkła mikrochip nie jest rozpoznawalny jako ciało obce.

Co oznacza numer znajdujący się w mikrochipie?

Numer zawarty w mikrochipie składa się obecnie z 15-cyfrowego unikalnego kodu na skalę światową. Od roku 1996 technologia transponderów jest ustandaryzowana na arenie międzynarodowej. Nowoczesne transpondery typu FDX-B odpowiadają normom ISO 11784 i 11785. Dla zachipowanych zwierząt oznacza to możliwość ich identyfikacji na całym świecie, podróży zagranicznych oraz ponowne ich sprowadzenie w przypadku zaginięcia.

Kto może zakupić chip „Tierchip”?

Ogólnie rzecz biorąc, każda osoba w wieku 18 lat może zakupić chip dla zwierzaka w Tierchip Dasmann.

Kto może wstrzyknąć mikrochip?

Zwracamy szczególną uwagę na to, iż znakowanie zwierząt powinno zostać wykonane przez specjalistów. To mogą być weterynarze, hodowcy lub osoby, które mają już w tej dziedzinie doświadczenie.

Gdzie otrzymam paszport UE dla zwierzęcia?

Paszport UE dla zwierzaka otrzymasz wyłącznie od weterynarza. Jest to dokument urzędowy, który jest opatrzony pieczęcią weterynarza potwierdzający tożsamość zwierzęcia. Podczas przekraczania granicy na terenie Europy jesteś zobowiązany mieć niniejszy dokument przy sobie.